پیام مدیریت سایت

به وب سایت "مرکزخدمات مشاوره مهرآوران "خوش آمدید.
از اینکه از وب سایت ما دیدن می کنید سپاسگذاریم.
هدف از ایجاد این وب سایت معرفی خدمات، مشاورین و اطلاع رسانی در مورد همایش ها و سمینارهای این مرکز می باشد.

- Y.M

منوی کاربری   عضویت   فراموشی رمز

نظرسنجی

نظر شما درمورد وب سایت مرکز چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

تقویم مطالب

<    «  آذر 1397  »    >
شیدسچپج
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

عضویت در خبرنامه
سخن روز

" " آدمیزاد پیر می شود و دو چیز از او جوان می شود : حرص مال و حرص عمر . حضرت محمد (ص )" ******* ********** ************* ********** "میانه روی در خرج یک نیمه معیشت است ،دوستی با مردم یک نیمه عقل و خوب پرسیدن یک نیمه دانش.حضرت محمد (ص)" "
image 1 image 2 image 3 image 1 image 2
شما اینجا هستید: صفحه نخست » خدمات » روانسنجی

روانسنجی

خدمات | در تاریخ 6 آبان 1390 | 0 دیدگاه | 3377 بازدید | اشتراک گذاری
روانسنجی

 روان سنجی


در روان شناسی مجموعه شیوه هایی که به روان شناس کمک میکند تا پدیده های روانی انسان را از حالت کیفی به حالت کمی (عددی) در آورد اصطلاحا روان سنجی می گویند. روان سنجی در معنای وسیع کلمه به معنی استفاده از روشهای آماری و آزمایشی ودر معنای محدود کلمه بهره گیری از آزمونهای روانی برای اندازه گیری پدیده های روانی است.


انسانها در همه دوران به این موضوع علاقه داشتند که یکدیگر را شناخته و طبقه بندی کنند. این طبقه بندی و شناخت هم شامل مسائل جسمی (نظیر قوی و ضعیف، سالم و بیمارو...) و مسائل روانی و ذهنی (نظیر هوش ، استعداد، شخصیت و ...) بوده است. در عصر حاضر نیز این مسئله به موضوعی بسیار مهم و حیاتی تبدیل شده است و اهمیت روانسنجی در این است که وسایل علمی لازم را برای این شناخت وطبقه بندی در اختیار جامعه و متخصصان علوم انسانی قرار می دهد. در واقع اهمیت روان سنجی در سوالاتی از قبیل : چه کسی باهوش یا عقب مانده است؟ ، یک فرد بخصوص چه نوع استعدادی دارد؟ و یا چگونه می توان به شناختی از شخصیت و خصوصیات فردی افراد دست یافت؟ قرار دارد.

 

 

کاربرد روشهای روان سنجی

  • پیش بینی

تصمیم گیری مستلزم آن است که افراد بتوانند میزان موفقیت خود را در آینده در زمینه معینی نظیر پیشرفت تحصیلی یا شغلی پیش بینی کنند. روان سنجی برای اندازه گیری توانایی پیشرفت تحصیلی و سایر ویژگیهای افراد بکار می رود. در واقع پیش بینی بر داده های کمی معتبرتر و دقیقتر از تفکر واهی است.

 

  • گزینش


در برخی از موسسات و سازمانهای  استخدام کننده، آزمونها برای گزینش افراد مورد استفاده قرار می گیرند.

 

  • طبقه بندی


طبقه بندی عبارت است از گروه بندی افراد براساس تقسیمات منطقی . طبقه بندی مستلزم آن است که معلوم شود یک فرد خاص در چه گروهی جای داده شود و یا بر اساس چه روشی مورد آموزش یا درمان قرار گیرد. روان سنجی ابزار و وسایل لازم را برای طبقه بندی افراد فراهم می کند.

 

  • ارزشیابی

ابزارهای روان سنجی به منظور قضاوت و ارزشیابی در مورد برنامه ، روشها ، تدابیر درمانی و میزان پیشرفت افراد و... مورد استفاده قرار می گیرند.

در مرکز مشاوره مهرآوران آزمونهای استاندارد مختلفی بمنظور سنجش و اندازه گیری  پدیده ها و متغیرهای متعدد مثل هوش، شخصیت، حافظه، خلاقیت، سلامت روانی، همسانی زوجین، رضایتمندی شغلی و...  مورد استفاده قرار می گیرد.